Monday, October 15, 2007

Moda militarna

Kurtka M65 jest jedną z najbardziej znanych kurtek używanych przez amerykańskich żołnierzy. Jej projekt powstał już w 1966 roku. Do produkcji wykorzystuje się gęstą impregnowaną tkaninę bawełniano-nylonową, dobrze chroniącą przed zimnem.

Pierwszy chrzest bojowy kurtka M 65 przeszła podczas wojny w Wietnamie, gdzie dowiodła swojej przydatności, trwałości i uniwersalności. Od tamtej pory weszła na wyposażenie kilku armii m.in. z Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Jej krój jest do tej pory kopiowany i udoskonalany.

W latach 80-tych stała się bardzo popularnym krojem cywilnym. Pierwotnie była produkowana w kolorze oliwkowo-zielonym (odcień 107). Obecnie można spotkać ją w wielu kamuflażach m.in. City Camo i Woodland. Każda z kurtek zamykana jest metalowym zamkiem błyskawicznym chronionym patką zapinaną mosiężnymi napami. W górnej jej części znajduje się chowany w kołnierzu kaptur przeciwdeszczowy. Ochronę szyi stanowi górna patka zapinana na rzepy. Kurtka jest wyposażona w cztery pojemne kieszenie. Dwie znajdują się na piersiach, dwie w rejonie pasa. Dół kurtki wyposażony jest w ściągany trok. Na polskim rynku dostępne jest kilkanaście rodzajów kurtek M 65.

BDU (Battle Dress Uniform) czyli standardowy amerykański uniform polowy. Składa się on z bluzy, spodni, czapki lub kapelusza. Umundurowanie BDU zostało po raz pierwszy wprowadzone do służby w 1982 roku. Od tamtej pory stało się standardowym amerykańskim zestawem stosowanym zarówno w wojskach lądowych jak i marynarce wojennej. Można spotkać kilkanaście wersji umundurowania, różniącego się zastosowanymi przy ich produkcji materiałami, kamuflażem oraz dodatkowymi elementami.

Ubrania BDU wykonane są z grubej tkaniny składającej się z nylonu i bawełny lub tylko z bawełny. Materiały te tworzą doskonałą ochronę przed wiatrem i deszczem Kurtki i spodnie zestawu BDU można spotkać m.in. w kamuflażach wojskowych i cywilnych: leśnym - Woodland, pustynnym – 6 Color Desert i 3 Color Desert, miejskim Urban i City Camo, uniwersalnym Khaki lub w kolorze czarnym. Na polskim rynku dostępne jest kilkanaście rodzajów kurtek i spodni BDU.

źródło: http://militaria.onet.pl

No comments: